Postępowanie dyscyplinarne wobec nauczyciela jest procedurą mającą na celu zbadanie i ewentualne ukaranie nauczyciela za uchybienia godności zawodu lub niewywiązywanie się z obowiązków służbowych. Kluczowym elementem tej procedury jest złożenie wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Ale kto dokładnie jest uprawniony do zainicjowania takiego wniosku?
Inicjowanie postępowania wyjaśniającego
Zgodnie z przepisami, wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego może złożyć każda pełnoletnia osoba, która posiada informacje o tym, że nauczyciel uchybił godności zawodu lub nie dopełnił obowiązków określonych w art. 6 Karty Nauczyciela. Oznacza to, że zarówno dyrektor szkoły, inny nauczyciel, rodzic ucznia, jak i Rzecznik Praw Dziecka mają prawo złożyć taki wniosek. W praktyce jednak najczęściej inicjatorem jest dyrektor placówki, w której zatrudniony jest nauczyciel, ponieważ to na nim spoczywa odpowiedzialność za nadzór nad kadrą pedagogiczną.
Rola rzecznika dyscyplinarnego
Po złożeniu wniosku o wszczęcie postępowania wyjaśniającego, rzecznik dyscyplinarny przeprowadza postępowanie mające na celu ustalenie, czy istnieją podstawy do postawienia nauczycielowi zarzutów dyscyplinarnych. Jeśli zebrane dowody wskazują na popełnienie przewinienia, rzecznik dyscyplinarny sporządza wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i przekazuje go do właściwej komisji dyscyplinarnej.
Obowiązki dyrektora szkoły
W sytuacjach, gdy nauczyciel narusza prawa lub dobro dziecka, dyrektor szkoły ma ustawowy obowiązek zawiadomienia rzecznika dyscyplinarnego o takim zdarzeniu w terminie 14 dni od jego zaistnienia. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować konsekwencjami prawnymi dla dyrektora.
Podsumowanie
Podsumowując, inicjatywa w zakresie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec nauczyciela może pochodzić od różnych podmiotów, w tym dyrektora szkoły, innych nauczycieli, rodziców czy instytucji takich jak Rzecznik Praw Dziecka. Jednak formalny wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji dyscyplinarnej składa rzecznik dyscyplinarny po przeprowadzeniu wstępnego postępowania wyjaśniającego.
W przypadku potrzeby wsparcia w sprawach związanych z postępowaniami dyscyplinarnymi, warto skorzystać z usług specjalistów w dziedzinie prawa oświatowego. Profesjonalną pomoc w tym zakresie oferuje Kancelaria Prawa Oświatowego AJM.