Rekrutacja do przedszkoli

Zasady przyjmowania dzieci do przedszkoli publicznych lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego regulują przepisy rozdziału 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 737 z późn. zm.) oraz rozporządzenia MEiN z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów 
( Dz.U. z 2024 r. poz. 989.)

Ogólne zasady rekrutacji dzieci do przedszkoli publicznych i innej formy wychowania przedszkolnego.

Przyjmowanie dzieci do przedszkoli lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego następuje w wyniku postępowania rekrutacyjnego, które przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola. Postępowanie rekrutacyjne może być prowadzone z wykorzystaniem systemów informatycznych. Do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy, a postępowanie przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny, na wolne miejsca w danym publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego. Oznacza to, że rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola lub danej publicznej innej formy wychowania przedszkolnego w poprzednim roku składają corocznie na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub tej innej formie wychowania przedszkolnego. Deklarację, o której mowa wyżej należy złożyć w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

Kryteria rekrutacji

Komisja rekrutacyjna kwalifikuje kandydatów w oparciu o kryteria określone w art. 20c wyżej wymienionej ustawy. Kryteria te uwzględniają: wielodzietność rodziny kandydata; niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą. Kryteria te mają jednakową wartość.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub w przypadku, gdy po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, komisja organizuje drugi etap postępowania rekrutacyjnego, podczas którego są brane pod uwagę kryteria określone przez gminę. 

Kryteria te powinny uwzględniać zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny, w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi, oraz lokalnych potrzeb społecznych. Przepisy ustawy dopuszczają, aby na tym etapie postępowania rekrutującego, mogło być brane pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata. Kryterium dochodu określa gmina stosując się do definicji pojęcia dochodu określoneego w ustawie. Organ prowadzący tj gmina określa również dokumenty niezbędne do potwierdzenia tych kryteriów. Natomiast spełnianie kryterium dochodowego jest potwierdzane oświadczeniem rodzica kandydata.

Kandydaci zamieszkali poza obszarem danej gminy mogą być przyjęci do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego na terenie tej gminy, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego zgodnie z zapisami ustawy, dana gmina nadal dysponuje wolnymi miejscami w tym przedszkolu lub tej innej formie wychowania przedszkolnego. W przypadku większej liczby kandydatów zamieszkałych poza obszarem danej gminy przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne. 

Wyżej omówione przepisy stosuje się odpowiednio w przypadku postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola integracyjnego i oddziału integracyjnego w publicznym przedszkolu ogólnodostępnym, w przypadku dzieci nieposiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność.

Wniosek

Wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego składa się do dyrektora publicznego przedszkola. Jego wzór określa gmina, która dane przedszkole prowadzi, niemniej wniosek musi zawierać dane o kandydacie, które są określone w ustawie Prawo oświatowe

Ponadto obowiązkiem rodzica jest dołączenie dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata kryteriów określonych w ustawie oraz dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata kryteriów określonych przez organ prowadzący w tym oświadczenia o dochodzie na osobę w rodzinie kandydata – jeżeli organ prowadzący określił kryterium dochodu. Dokumenty te należy składać w oryginale lub poświadczonej kopii.

Zgodnie z zapisami ustawy wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego może być złożony do nie więcej niż trzech wybranych publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, chyba, że gmina prowadzące przedszkole dopuści możliwość składania wniosku do więcej niż trzech wybranych placówek. 

Komisja rekrutacyjna 

Postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego przeprowadza komisja rekrutacyjna, a do jej zadań należy ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie ich do publicznej wiadomości w postaci listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, a także sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego. 

Ważne jest, aby ww. listy umieszczone w widocznym miejscu w siedzibie przedszkola zawierały tylko imię i nazwisko kandydata w kolejności alfabetycznej oraz informację o zakwalifikowaniu/niezakwalifikowaniu lub przyjęciu/nieprzyjęciu kandydatów a także najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia oraz informację o liczbie wolnych miejsc. 

Ponadto warto podkreślić, że Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, lub może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. 

Tryb odwoławczy

Zgodnie z zapisami ustawy rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy, a następnie w terminie 7 dni od dnia otrzymania powyższego uzasadnienia, może wnieść do dyrektora publicznego przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Na rozstrzygnięcie dyrektora danego publicznego przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego. 

Termin postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów do przedszkola. 

Gmina prowadząca przedszkole i inną formę wychowania przedszkolnego biorąc pod uwagę przepisy określone w ww. ustawie ustala dla danego roku szkolnego harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym. 

W celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w publicznym przedszkolu, publicznej innej formie wychowania przedszkolnego odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzice dziecka są zobowiązani do przekazania dyrektorowi przedszkola, uznanych przez nich za istotne, danych o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.

Przyjmowanie dzieci do przedszkoli niepublicznych.

Przepisy prawa dotyczące rekrutacji do przedszkoli, o których mowa wyżej nie dotyczą przyjmowania dzieci do przedszkoli niepublicznych. Niemniej obowiązujące regulacje prawne wymagają, aby zasady przyjmowania/rekrutacji do przedszkola zostały określone w statucie tej placówki. 

W rzeczywistości przedszkola niepubliczne przeprowadzają indywidualne rozmowy z rodzicami, organizują dni otwarte umożliwiające rodzicom obejrzenie placówki, poznanie wychowawców i metod pracy z dziećmi. natomiast w statutach placówki umieszczają zapis mówiący o tym, że o przyjęciu dziecka i zawarciu umowy z rodzicami decyduje dyrektor.

Niemniej przedszkola niepubliczne (niebędące przedszkolem specjalnym), otrzymujące z budżetu gminy dotację w zwiększonej wysokości (po spełnieniu warunków określonych w Ustawie z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych), jest zobowiązane do stosowania zasad rekrutacji określnych dla przedszkoli publicznych w ustawie Prawo oświatowe

Kategorie

Ostatnie wpisy

Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach oświatowych?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną dla nauczycieli, rodziców, uczniów i placówek oświatowych.