Obowiązujący stan prawny wskazuje, że 5 godzinny bezpłatny czasu pobytu dziecka w przedszkolu powinien być liczony od momentu faktycznego przyjścia dziecka do placówki i dopiero w momencie przekroczenia ww. 5 godzin przedszkole może pobierać od rodzica opłaty za każdą kolejną rozpoczętą godzinę. Reguła ta wynika wprost z zapisów art. 13 ust. 1 pkt 1i 2 ustawy Prawo oświatowe, cyt.: Przedszkolem publicznym jest przedszkole, które: 1) realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego; 2) zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie (…) nie krótszym niż 5 godzin dziennie (…). Przywołana norma prawna obliguje więc organ prowadzący/osobę prowadzącą przedszkole publiczne do zapewnienia co najmniej 5-godzinnego czasu pracy placówki, podczas którego realizowana będzie bezpłatnie podstawa programowa. W żadnym natomiast razie nie daje ona asumptu do „wyznaczania” godzin realizacji podstawy programowej, o czym stanowi art. 13 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe, cyt.: W przypadku publicznych przedszkoli (…) prowadzonych przez (…) osoby fizyczne, czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony przez osobę prowadzącą (…) nie może być krótszy niż czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony (…) przez radę gminy dla publicznych przedszkoli (…) prowadzonych przez gminę.
Tym samym wyznaczenie czasu bezpłatnej realizacji podstawy programowej np.: od 8:00 do 13:00 oznacza w praktyce, że powyższa zasada dotyczy również dzieci, które są przyprowadzane przez rodziców do przedszkola w późniejszym czasie, np. o godzinie 8:30 i obowiązuje wszystkie dzieci, niezależnie od godziny przyjścia dziecka do przedszkola, co jest niezgodne ze wskazanym wyżej stanem prawnym, jako że pozbawia te dzieci możliwości korzystania w pełni z czasu przeznaczonego na bezpłatną realizację podstawy programowej.
Przypomnieć także trzeba, że zgodnie z zapisami rozporządzenia w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego (…), dotyczącymi zadań przedszkola, nauczyciele organizują zajęcia wspierające rozwój dziecka przez cały czas jego pobytu w placówce. Wykorzystują do tego każdą sytuację i moment pobytu dziecka w przedszkolu, czyli tzw. zajęcia kierowane i niekierowane. Wszystkie doświadczenia dzieci płynące z organizacji pracy przedszkola są efektem realizacji programu wychowania przedszkolnego. Ważne są zatem zajęcia kierowane, jak i czas spożywania posiłków, czas przeznaczony na odpoczynek i charakter tego odpoczynku, uroczystości przedszkolne, wycieczki, czynności samoobsługowe, samodzielna zabawa. Tym samym podstawa programowa wychowania przedszkolnego jest realizowana przez cały „przedszkolny dzień”, to jest w godzinach pracy placówki.